Uczelnia państwowa czy prywatna?

Opublikowano: 22 maja 2019 r.

Uniwersytety państwowe czyli szkoły publiczne to tylko jedna z wielu opcji studiowania. W Polsce utarła się opinia, że uczelnie państwowe są lepsze niż niepubliczne (prywatne). Wynika to z progów punktowych, które corocznie ustanawiają studenci rekrutując się na studia. Oczywiście nie jest to prawdą, co potwierdza Uniwersytet SWPS – jedyna w Polsce uczelnia prywatna, której udało się zdobyć miano Uniwersytetu. Warto więc najpierw zorientować się na temat poziomu edukacji w wybranej szkole. Możecie to zrobić sprawdzając ranking szkół wyższych , który jest dostępny w naszym poprzednim poście: https://wybieramszkole.pl/blog/po-liceum-droga-na-uniwersytet/. Jaka uczelnia będzie dla mnie najlepsza? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

 

Czym się różni uczelnia państwowa od prywatne?

W obu rodzajach szkół jest możliwość studiowania stacjonarnie (dziennie) i niestacjonarne – wieczorowo lub zaocznie. Studia w trybie dziennym oznaczają zajęcia – zwykle od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne zawsze wiążą się z opłatą czesnego – bez względu czy jest to uczelnia państwowa, czy prywatna. Niestacjonarne wieczorowe oznaczają zajęcia w podobnym trybie jak studia dzienne – z tym że trzeba za nie płacić. Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się w weekendy.

 

Czy pracodawcy zwracają uwagę na to gdzie skończyłem studia?

W opinii publicznej nierzadko możemy spotkać się z przekonaniem, że im bardziej prestiżowa uczelnia tym łatwiej nam będzie ubiegać się o pracę. Według badań sporządzonych dla portalu www.perspektywy.pl w pierwszej kolejności liczy się jaki kierunek ukończył absolwent – czy jest on zgodny z pracą o jaką się ubiega – oraz jaki ma tytuł naukowy. Na trzeciej pozycji znajduje się prestiż uczelni. Najmilej widziane przez pracodawców są Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Ze szkół prywatnych pracodawcy lubią przyjmować absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Ile to kosztuje?

Wysokość czesnego zależy od wielu czynników, głównie od popularności szkoły prywatnej oraz kierunku. Opłaty wahają się od 8 000 zł nawet do 54 000 zł za rok. Przy górnej granicy mowa oczywiście o studiach medycznych – są to jedne z najdroższych, prywatnych kierunków. Pamiętajcie, że wiele uczelni dofinansowuje studia, jeżeli występuje taka potrzeba. Wszystkim zajmuje się komisja stypendialna na każdym wydziale. Stypendia (także w szkołach prywatnych) rozróżniamy na socjalne – uzależnione od dochodów, oraz naukowe -za osiągnięcia w nauce.

 

Co jest lepsze?

Oczywiście nie można stwierdzić tego jednoznacznie, jednakże porównując preferencje pracodawców większe zatrudnienie mają osoby ze stażem w CV. Studiując na uczelni państwowej trudno jest znaleźć czas na pracę (chociaż wielu studentów godzi to np. z pracą wieczorami lub w weekendy). Plusem uczelni prywatnej jest również większe zróżnicowanie kierunków. Studia zaoczne oferują nam specjalizowanie się w konkretnej ścieżce zawodowej, dla przykładu na wydziale socjologii w szkole Collegium Civitas w Warszawie możemy wybrać aż 5 różnych specjalizacji związanych z marketingiem, mediami i reklamą, podczas gdy na Uniwersytecie Warszawskim z tym tematem wiąże się jedynie jeden kierunek- dziennikarstwo. Mimo to uczelnie państwowe są bardziej prestiżowe nie tylko w opinii publicznej, ale – jak wspomnieliśmy powyżej – również dla wielu pracodawców.

Podsumowując:
Studia prywatne i państwowe mają tak samo wiele zalet jak i wad. Nasze decyzje należy więc bardzo dobrze przemyśleć, a informacje, które znajdujemy w internecie – dokładnie zweryfikować. Polecamy wam zajrzeć do innych wpisów na naszym blogu, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat wyboru studiów.

żródła: http://old.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2575&Itemid=685

https://www.perspektywy.pl/RSW2018/ranking-uczelni-niepublicznych