Opublikowano: 8 Lip 2019 r.

Kto może studiować za granicą?

 

Odpowiedź brzmi: wszyscy.

Jeśli znasz język angielski na poziomie B2 to zagraniczne uczelnie stoją przed Tobą otworem. Bez względu na to, jakie masz osiągnięcia w nauce studiowanie za granicą nie stanowi problemu. Dla tych, którzy mają ambicje, aby studiować na tych najlepszych uczelniach świata jak Oxford, Cambridge, LSE czy Harvard, twoje wyniki matur muszą być na poziomie 90%, ale jeśli nie spodziewasz się tak wysokiego wyniku z egzaminów – czekają inne uczelnie w całej Europie i na świecie. Rekrutacja na uczelnie za granica wygląda różnie. Przy uczelniach opierających rekrutacje na systemie Bolońskim – wyglądają tak samo jak w naszym kraju – o dostaniu się na wymarzony kierunek warunkuje konkurs matur – kto lepszy ten pierwszy.

Taki system jest na przykład w Holandii. Inne uczelnie – np. te Angielskie poza wynikami z matur sprawdzają też oceny na świadectwie. Różnorodność istnieje również w podziale na studia dzienne i zaoczne. W wyżej wspomnianej Holandii mimo iż są  studia dzienne trzeba płacić około 1000 euro za semestr. Jeśli wybieracie studia za granicą warto najpierw zastanowić się w jakim kraju chcielibyście spędzić najbliższe trzy lata. Informacje  jak wygląda rekrutacja oraz czy za studia należy płacić możecie dowiedzieć się na stronie internetowej https://studia.pl/jakie-studia lub https://elab.edu.pl/ wybierając konkretne państwo z wymarzoną uczelnią oraz obstawiając mniej więcej wyniki egzaminu dojrzałości. Znajdziecie tam również informacje czy, aby zdawać na konkretną uczelnie musicie mieć maturę międzynarodową czy polską. Zwykle jednak wystarczy porządnie zdana matura w języku polskim.

 

Jak mam aplikować na studia za granicą?

Jest wiele portali, które pośredniczą w załatwianiu formalności, pomagają składać aplikacje na studia oraz uczestniczą w tworzeniu listu motywacyjnego. Jednym z nich jest Elab https://elab.edu.pl/, który dostarcza informacji nie tylko na temat aplikacji, studiów, przygotowań, ale również o pożyczkach studenckich, pracy dla studenta, którą można pogodzić z zajęciami na uczelni, wyżywieniu, zakwaterowaniu i wiele wiele innych.

Korzystanie z takich portali jest wygodne, a obsługa każdego absolwenta liceum jest bardzo profesjonalna. Na swojej stronie internetowej posiadają bazy wiedzy na temat systemu szkolnictwa w różnych państwach. Nie są to tylko państwa w Europie, ale również na całym świecie, na przykład w Izraelu, Stanach Zjednoczonych czy też Argentynie. Wszystkie propozycje razem z rankingiem możecie obejrzeć pod powyżej podanym linkiem. Rekrutacja na studia za granicą nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki takim portalom nie musicie się obawiać, że zapomnicie o ważnym terminie lub źle złożycie dokumenty.

 

Studia za granicą dla bogatych czy ambitnych?

Studia za granicą są dla każdego. Bez względu na sytuację finansową możesz się rekrutować na uczelnie poza Polską. Ważne jest, abyś był świadomy decyzji, którą podejmujesz i tego, że jeśli nastąpi taka potrzeba będziesz musiał podjąć pracę, jeśli nie otrzymasz wsparcia finansowego od rodziców. Godzenie wielu ról społecznych to ogromna nauka dorosłego życia, a czas studiowania cechuje właśnie taka nauka. Dodatkowo, jeśli decydujesz się na studiowanie poza granicami swojego kraju staniesz przed wieloma wyzwania związanymi z życiem w zupełnie innym środowisku i kształtowaniem samodzielności.

 

Co oferują zagraniczne uczelnie?

Studia to nie tylko zdobycie dyplomu, to przede wszystkim wspaniała przygoda! Pomaturalny czas cechuje się pewnego rodzaju wolnością, większość młodzieży w tym wieku nie ma jeszcze zobowiązań wobec zakładania rodziny i ustatkowania się. Taki czas może już się nie powtórzyć – warto wykorzystać go, by maksymalnie poznać siebie i wspaniałych ludzi z całego świata.

Nauka za granicą to fantastyczna okazja do poznania kultury i tradycji innego kraju. Udział w licznych badaniach i projektach pomaga otworzyć się na świat, innych ludzi ale przede wszystkim na własne możliwości! To również szkoła życia, w której uczymy się radzić sobie w zupełnie innym otoczeniu. Jest to dobry czas na poznanie siebie, zawiązanie wspaniałych relacji na całe życie oraz zdobycie doświadczenia, które otworzy furtki na rynku międzynarodowym.

W poniższym linku możecie przeczytać o ofertach różnych uczelni w Europie i na świecie: https://www.studia.net/zagranica