Po liceum droga na uniwersytet

Opublikowano: 19 maja 2019 r.

Wybór studiów jest  dowodem na ciągłe poszukiwanie siebie i próbę realizowania różnych pomysłów, które pojawiają się w głowach młodych ludzi. Jest tyle możliwości, uczelni, kierunków, że wybranie tego jedynego i wymarzonego zdaje się być po prostu niemożliwe. Nie wiemy przecież co nas czeka po drugiej stronie wielkiego terminu jakim jest Szkoła  Wyższa.  Ruszamy więc z pomocą, aby poszukiwania kierunku, z którego nie uciekniemy po pierwszym semestrze były jeszcze bardziej owocne.

Do dzieła!

 

Jak wybrać studia?

Pierwszym krokiem będzie wybranie uczelni na jakiej chcemy studiować.  Wspominaliśmy już o tym w poprzednim wpisie: https://wybieramszkole.pl/blog/szkola-srednia-i-co-potem/ , ale dziś chcemy to zagadnienie nieco rozszerzyć. W całej Polsce są około 132 uczelnie publiczne. To całkiem dużo, więc jak wybrać studia, które nas zainteresują? Do dyspozycji mamy uczelnie techniczne, humanistyczne, artystyczne, aktorskie i filmowe, szkoły handlowe, uniwersytety medyczne i wiele wiele innych. Niejednokrotnie zdarza się, że w mieście, w którym mieszkamy nie ma kierunku, który nas interesuje. Warto, więc dokładnie sprawdzić ofertę uczelni i  rozszerzyć nasze poszukiwania o możliwości uniwersytetów w innych metropoliach. Jeśli uważacie, że przeszkodą w spełnianiu marzeń są środki finansowe to nic się nie martwcie, ponieważ wiele uczelni przyznaje stypendia, dla osób mieszkających np. w akademikach, ale nie tylko – dostępne są stypendia socjalne – dla osób o niskim poziomie dochodów (na członka rodziny), a także stypendia naukowe, które dostać można już po pierwszym semestrze studiowania.

 

Gdzie szukać wymarzonych studiów?

Szybki przegląd uczelni, na których możecie studiować w Polsce znajdziecie na stronie internetowej pod linkiem: https://www.perspektywy.pl/RSW2018/ranking-uczelni-akademickich lub nawet na znanej Wam Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_publiczne_w_Polsce. Możecie zwrócić uwagę również na ranking uczelni w Europie. Wyjeżdżanie na studia za granicę jest obecnie bardzo popularne i dostępne dla wszystkich, nie tylko, jak uważa się w opinii publicznej, dla zamożnych uczniów. Więcej na temat studiowania za granicą dowiecie się już niedługo na naszym blogu.

 

Co chcę studiować?

Czy jeśli w liceum zdawałam rozszerzoną historię i język francuski to dostanie się na studia astronomiczne graniczy z cudem? Wybór kierunku jest ściśle związany z przedmiotami jakie zdawaliście na maturze. Co więc wybrać po szkole średniej?  Z pomocą czeka IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów uczelni), na którym możecie przeczytać jakie przedmioty są wymagane na rekrutacji do szkoły wyższej. Tutaj przykładowo możecie przeczytać o ofercie Uniwersytetu Warszawskiego: https://irk.oferta.uw.edu.pl/pl/. Po liceum czekają na  Was studia licencjackie, inżynierskie lub jednolite magisterskie. Bardzo ważne jest by mieć świadomość, na jaki kierunek mamy realną szansę się dostać i jaki kierunek nas realnie interesuje, ponieważ każda rekrutacja wiąże się z opłatą (np. w rekrutacji 2019/2020 na Uniwersytecie Warszawskim opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł). Lepiej się więc dwa razy się zastanowić, niż dwa razy więcej zapłacić.

 

Co jeśli nazwa kierunku nic nam nie mówi?

Problemem są nie tylko niezrozumiałe na pierwszy rzut oka nazwy, ale również słaba promocja niszowych kierunków. Aby dowiedzieć się czego dotyczy wybrany kierunek możecie sprawdzić program studiów. Wszystkie informacje łącznie z tym jakie zatrudnienie czeka absolwentów kierunku są wypunktowane na stronie uczelni – czeka was tylko krótka lektura i wybór tego, co uważacie za najciekawsze spośród oferty.

 

Nadal nie wiesz, czy pasujesz do tego trybu studiów?

Oczywiście, profesjonalne informacje na stronach internetowych wydziałów czy uczelni to nie wszystko. Zawsze ważna będzie opinia innych – jest wiele stron internetowych i forów, gdzie możecie rozwiać resztę swoich wątpliwości. Zapytajcie też swoich kolegów, którzy są po szkole średniej i rekrutacje na studia mają już za sobą. Liczne grupy na portalach społecznościowych jak np. Facebook zrzeszają studentów różnych kierunków, u których możecie zasięgnąć informacji.

 

Co jeśli moje zainteresowanie nie wiążą się z kierunkiem, który podejmuje?

Wiele wydziałów posiada koła naukowe, teatry, akademickie kluby wysokogórskie oraz chóry, w których możecie poszerzać swoje horyzonty, poznać wspaniałych pasjonatów i hobbystów oraz przeżyć wielkie przygody. Jeśli zastanawiasz się co jeśli po liceum będę musiał zrezygnować ze swojej pasji, to szkoły wyższe dbają o wszechstronny rozwój studentów i na pewno znajdziesz pole do realizowania się.

 

Ostatni krok?

Chyba najtrudniejszy. Podjęcie decyzji. Dajcie sobie chwilę wytchnienia skonsultujcie się z rodzicami, starszym rodzeństwem czy kolegami, ale mimo wszystkich opinii pamiętajcie, że to Wy będziecie studiować i wybór  musi on być zgodny z Waszymi preferencjami. Studiowanie to nie trzecia klasa liceum czy technikum, którą musicie zdać. Jeśli Wasza decyzja okaże się nietrafiona – bez obaw- możecie przenieść się na inny kierunek. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy również małą tabelkę z odnośnikami do stron internetowych z odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania.  A o alternatywach na uniwersytet będziecie mogli przeczytać w kolejnych artykułach.

Powodzenia!

 

 

Co po liceum? Jeżeli zastanawiacie się czy bardziej opłaca się iść na studia czy do pracy to prezentujemy stronę internetową, na której znajdziecie jakie są najbardziej potrzebne zawody w danym województwie. https://barometrzawodow.pl/

 

Gdzie szukać uczelni? Ranking uczelni według typu znajdziecie pod tym linkiem: https://www.perspektywy.pl/RSW2018/ranking-uczelni-akademickich/rankingi-wg-typow/uniwersytety

 

Jaki kierunek wybrać? LIsta top-20 kierunków według opłacaności zawodu: https://blog.absolvent.pl/co-studiowac-aby-dobrze-zarabiac-20-kierunkow-studiow-po-ktorych-nie-bedziesz-mial-problemu-ze-znalezieniem-pracy/

 

Jak znaleźć dobry akademik? Strona internetowa przy pomocy któej możecie wybrać Uczelnie i akademik w wybranym mieście. https://www.studentnews.pl/serwis.php?s=146&pok=4229