Czy warto walczyć o średnią? I co zrobić, by zwiększyć swoją liczbę punktów?

Już po egzaminach! A do rekrutacji do szkół średnich została jeszcze chwila. Wyniki pojawią się dopiero 14 czerwca. Cały maj pozostał na pracę nad jak najlepszym wynikiem. Teraz należy pomyśleć co można jeszcze zrobić, by podnieść swoje możliwości i zwiększyć szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły i klasy. Pamiętajmy, że z 200 możliwych punktów uzyskać przez wyniki egzaminów możemy połowę. Jak widzicie – to nie wszystko!

Dziś podpowiemy co można zrobić, by zgromadzić jak największą liczbę potrzebnych punktów.

 

Wybierz szkołę i klasę, do które chcesz się dostać

Jeśli nie wiesz jeszcze w jakiej szkole chcesz kontynuować swoją edukację, jeśli nie masz pewności na jakim profilu chcesz się kształcić – masz jeszcze ostatnie dni na decyzję. Weź pod uwagę swoje zainteresowania, upodobania, być może wstępne plany na przyszłość oraz rankingi szkół.

W decyzji mogą pomóc ci poniższe wpisy na naszym blogu:

https://wybieramszkole.pl/blog/wybor-szkoly-sredniej-a-wybor-zawodu-czy-juz-musisz-wiedziec-kim-chcesz-zostac/

https://wybieramszkole.pl/blog/profile-w-szkolach-srednich-jak-wybrac-najlepszy/

https://wybieramszkole.pl/blog/liceum-technikum-czy-szkola-branzowa-i-stopnia/

Stwórz swoją listę szkół i klas, do których chciałbyś się dostać. Zastanów się, na której z nich zależy ci najbardziej. Po przygotowaniu takiej listy TOPKLAS sprawdź jakie konkretnie przedmioty są brane pod uwagę w rekrutacji do tych szkół i klas.

 

Poprawiaj oceny i uzyskaj najwyższą możliwą średnią

Druga część ogólnej liczby punktów (pierwsza część to oczywiście wyniki egzaminów) to suma punktów za: wybrane oceny ze świadectwa, za średnią ocen (powyżej 4,75 i bardzo dobre zachowanie). Za świadectwo z wyróżnieniem można zyskać 7 dodatkowych punktów.

Kiedy wiesz już z jakich przedmiotów oceny brane są pod uwagę przy rekrutacji do ‘wymarzonych’ klas – zadbaj o to, by te oceny były jak najlepsze. Pamiętaj, że w procesie rekrutacji przelicza się oceny na punkty. Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów: za język polski, matematykę i dwa wybrane przedmioty (te wskazane jako punktowane do danej klasy). Działa to według następującego przelicznika: za ocenę celującą – 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty.

Sprawdź koniecznie kiedy w twojej szkole odbywa się Rada Klasyfikacyjna. Data tej Rady nie jest spójna, w każdej szkole ustala ją dyrektor, więc uczniowie różnych szkół mogą mieć zupełnie różne terminy Klasyfikacji końcoworocznej. Prawdopodobnie informują Was o tym nauczyciele, bo dzień rady to moment kiedy oceny ze wszystkich przedmiotów muszą już być zatwierdzone i pewne.

Oblicz sobie ile dni pozostało na ewentualne poprawianie ocen. Liczą się oceny z przedmiotów, które brane są pod uwagę w rekrutacji do szkół i klas, na których ci zależy, ale nie tylko! (Przypominamy, że jeżeli zdobędziesz świadectwo z „czerwonym paskiem” czyli twoja średnia ocen z wszystkich przedmiotów na  zakończenie gimnazjum lub szkoły podstawowej będzie co najmniej,4,75 a zachowanie będzie ocenione na „bardzo dobre” lub „wzorowe” możesz liczyć na dodatkowe 7 pkt.

 

Zaangażuj się w wolontariat i zyskaj dodatkowe punkty

Oceny, średnia i wyniki z egzaminów to podstawa, ale to nie wszystko! Na końcową liczbę Twoich punktów składają się także dodatkowe kwestia, jak osiągnięcia w konkursach (np. w konkursach kuratoryjnych – co najmniej na szczeblu wojewódzkim, czy osiągnięcia artystyczne i sportowe -co najmniej na szczeblu gminnym) oraz działanie w wolontariacie. Na niektóre z nich, przede wszystkim wolontariat, nie jest jeszcze za późno.

Za wolontariat można uzyskać 3 punkty. Za szczególne osiągnięcia, (takie jak na przykład osiągnięcie tytułu finalisty i laureata konkursów przedmiotowych) można otrzymać maksymalnie nawet 18 dodatkowych punktów.

Przypomnij sobie wszystkie konkursy i akcje w jakich uczestniczyłeś i zadbaj o to, by zaprocentowały w ilości Twoich punktów. Zaangażuj się w wolontariat – z tego może wyniknąć samo dobro – nie tylko pod kątem zbierania punktów.

Teraz zastanów się nad możliwościami poprawienia niektórych ocen. Skup się na języku polskim, matematyce, oraz dwóch wybranych przedmiotach (dla większości profili humanistycznych są to historia i WOS, dla BioChemu – analogicznie biologia i chemia i tak dalej). Oblicz ile punktów więcej możesz uzyskać jeśli poprawisz te oceny, podniesiesz średnią na koniec szkoły oraz zyskasz dodatkowych kilka punktów za osiągnięcia w konkursach czy udział w wolontariacie.

Wpisz możliwe wyniki na https://www.wybieramszkole.pl/?s=k1 i zobacz ile możesz mieć punktów. Pomyśl ile możesz zyskać, jaką możesz mieć przewagę w procesie rekrutacji do wymarzonej szkoły i klasy jeśli przez najbliższy miesiąc jeszcze trochę się postarasz.

 

Powodzenia!