Opublikowano: 6 Sie 2019 r.

Połowa wakacji za nami. Niektórzy z Was już wracają z obozów, wyjazdów czy kolonii inni natomiast szykują walizki na sierpniowe podróże. Wakacje to czas na dobrą zabawę i odrobinę szaleństwa. Bez szkoły, obowiązków i prac domowych wszyscy animują sobie czas – wyjazdy na kolonie, z rodzicami, wyjścia z przyjaciółmi. Podczas okresu letniego czeka nas wiele niezapomnianych przygód, ale warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

 

1.Nigdy nie wychodź z domu bez informacji dokąd idziesz. To bardzo ważne, aby Twoi rodzice wiedzieli gdzie się znajdujesz i w razie wypadku, mogli Cię zlokalizować. Gdy się przemieszczasz – napisz im SMSa, nic na tym nie stracisz, a oni będą spokojniejsi.

 

2. Nie rozmawiaj z nieznajomymi – nie wiesz kim są i jakie mają zamiary, nawet jeśli wydają się niegroźni. Poinformuj rodziców lub swoich znajomych, jeśli ktoś zaczepia Cię na drodze – nigdy nie podawaj swojego adresu ani numeru telefonu – nawet jeśli wydaje się to początkiem dobrej zabawy – może skończyć się tragedią.

 

3. Adrenalina – szybkość, wiatr we włosach, podziw innych – lawirowanie rowerami, skuterami, motorami czy samochodami na jezdni…. To może skończyć się, i zbyt często kończy wypadkiem. Jeśli Ty lub Twoi znajomi jesteście świadkami brawury innych młodych osób – zareagujcie nim stanie się coś złego!

 

4. Woda jest rozkoszą w czasie upału, ale też niebezpiecznym żywiołem, ale nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się źle – nie skacz do wody w akwenie, którego nie znasz! Dbaj o środowisko i nie zaśmiecaj plaży czy brzegu rzeki – pozostawione śmieci są groźne dla otoczenia i zwierząt.

 

5. ,,Jestem prawie dorosły – mogę pić alkohol, przecież nie będę gorszy od innych” – utrata świadomości powoduje, że nieoczekiwanie możesz stać się ofiarą innych – czy będzie to głupi, przykry dowcip, czy kradzież albo pobicie lub gwałt. Zagrożeń jest wiele – uważajcie na to z kim imprezujecie! Pamiętajcie, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest nielegalna. Lato to zawsze najbardziej niebezpieczny okres. Młodzież wtedy często po raz pierwszy ma do czynienia z najróżniejszymi używkami, a dilerzy pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie.

 

6. Jeśli jesteś w lesie, nad jeziorem lub rzeką stosuj preparaty odstraszające owady. Szczególnie kleszcze mogą okazać się niebezpieczne. Pamiętaj aby nosić odpowiednią odzież, po wizycie w lesie dokładnie obejrzyj swoje ciało i ubranie – w razie ukłucia należy niezwłocznie usunąć kleszcza. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawi się wokół miejsca ukąszenia choćby niewielka reakcja zapalna – należy zgłosić się do lekarza, ponieważ od 10 do 40% kleszczy może przenosić drobnoustroje chorobotwórcze. W skrajnych przypadkach ukąszenie kleszcza może być nawet śmiertelne bądź prowadzić do nieodwracalnych uszczerbkach na zdrowiu

 

7. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

 

Pamiętajmy by bawić się z głową i nie tracić swojego nie tracić zdrowego rozsądku- być asertywny i nie wplątuj się w kłopoty.  Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły lub na uczelnię mieć tylko dobre wspomnienia.

 

Życzymy Wam dalszego wypoczynku, regeneracji i wielu wspaniałych przygód.