10 top trików jak szybko opanować dużą ilość materiału!

Opublikowano: 7 Paź 2019 r.

Pierwszy miesiąc naukowych zmagań za nami. Myśl o wakacjach uciekła w niepamięć, a pogoda wcale nie pomaga skupić się na trudnym do opanowania materiale… Istnieje kilka trików, które mogą pomóc Ci szybciej opanować dużą ilość materiału, a stosowane systematycznie poprawią twoje wyniki w nauce i – co najważniejsze – wejdą w nawyk! Przekonaj się sam!

 1. Przygotowania do nauki należy rozpocząć od pozbycia się dystraktorów – czyli wszystkich czynników, które mogą przeszkadzać w skupieniu się. Cały proces uczenia się czegokolwiek zaczynamy od odpowiedniego ukierunkowania naszej świadomej uwagi.
  Posprzątaj pokój i biurko. Chaotycznie ułożone rzeczy to niesamowity rozpraszacz.
 2. Wcześniejsze przygotowanie wszystkich materiałów pozwoli Ci skutecznie zaplanować Warto zawczasu mieć na biurku stos wszystkich posiadanych kserówek, a na komputerze otwarte wszystkie trzy pliki pdf z notatkami. Plan może być luźny – np.  w formie kwadracików do odhaczania. To zawsze będzie większa motywacja widzieć swój progres w opracowanym materiale.
 3. Przewietrz pokój, a potem wietrz go znowu co każdą godzinę, w której będziesz robił przerwy w nauce. Świeże powietrze to najlepszy przyjaciel ucznia! Odświeży Twój umysł i pozwoli nabrać nowych sił.
 4. Jeśli wiercisz się lub bawisz czymś podczas nauk, może warto pomyśleć o nauce przez wyobraźnie? Wstań, przejdź się po pokoju, kołysz się na krześle – rób wszystko czego instynktownie potrzebuje twój organizm, aby lepiej przyswoić wiedzę.
 5. Możesz wybierz odpowiednią muzykę do nauki, najlepiej powtarzalną, bez słów lub w obcym języku, w miarę przewidywalną i pobudzającą.
 6. Doskonale uczymy się również wtedy, gdy opowiadamy komuś o tym co przyswoiliśmy, jeśli znajdziemy słuchacza to warto wykorzystać go trochę i poopowiadać o temacie, z którego mamy zaliczenie. Jeśli akurat nie mamy pod ręką pomocnika, możemy mówić do siebie na głos.
 7. Zapomnij o ambicji. Nie ma nic bardziej demotywującego niż niedotrzymywanie założeń własnego planu. Dlatego dobrze jest zrobić go z większą tolerancją na błędy. Zaplanuj od razu przerwy, takie które pozwolą Ci naprawdę wypocząć, odetchnąć i powrócić do efektywnej nauki.
 8. Zacznij od technik zapamiętywania – znajdź tę, która najlepiej na Ciebie działa, przetestuj różne możliwości i daj sobie czas na znalezienie swojej ulubionej. Każdy jest indywidualny i inne rzeczy działają na wzrokowców, słuchowców czy kinestetyków, inne na umysły ścisłe oraz na te społeczno-humanistyczne.
 9. Skojarzenia – ucz się swoja wyobraźnia. Chodzi o to, by trudne do zapamiętania informacje podzielić na części i powiązać je z określonymi skojarzeniami. Musisz na przykład zapamiętać nowy numer telefonu do koleżanki. Podziel go na części. Każdą grupę cyfr połącz w myśli konkretnymi obiektami lub faktami itd. Może to być wiek mamy, nr ulubionej drużyny sportowej czy film.
 10. Mapa myśli – inną metoda nauki jest tworzenie map myśli. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w tworzeniu mapy myśli nie ma nic trudnego i są to zwyczaje notatki. Ale należy wiedzieć, jak zbudować mapę myśli, aby była ona efektywna. Ta kreatywna technika robienia notatek polega na przedstawieniu informacji w sposób graficzny. Wyraźnie na niej widać, co jest bardzo ważne, a co mniej istotne. Kluczowe informacje znajdują się w centrum, informacje dodatkowe są umieszczone dalej od środka, tak by można było cały czas dopisywać dodatkowe informacje.

Szukając nowych sposobów na efektywna naukę pamiętaj, o swoich indywidualnych potrzebach. To co sprawdza się u jednego, nie zawsze zadziała u drugiego. Pamiętaj, aby nie zarywać nocy i nie uczyć się na ostatnią chwilę. Twój mózg działa zdecydowanie lepiej, kiedy jest odpowiednio odżywiony i przede wszystkim wyspany. Nawet jeżeli Twoja wiedza nie jest perfekcyjna, z wypoczętą głową spiszesz się lepiej. Po nauce znajdź czas na spacer, ćwiczenia i odpoczynek.