Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.Strajk włoski nauczycieli

Od kiedy do kiedy będzie trwał strajk?

Od wczoraj - 22 października w szkołach będą się odbywać wyłącznie lekcje, gdyż ich prowadzenie należy do obowiązków pracownika pedagogicznego, jednak o kilkudniowych wycieczkach, wyjazdach na zielone szkoły, wyprawach do teatru czy kina w innym mieście trzeba zapomnieć. Dwa tygodnie przed Dniem Nauczyciela ZNP (Związek Nauczycielstwa Polskiego) ogłosił, że od 15 października w szkołach rozpocznie się BEZTERMINOWY strajk włoski. Ostatecznie rozpoczął on się dopiero wczoraj. Pracodawca płaci za pracę w wymiarze 40 godzin w tygodniu (osiem dziennie), więc tylko taką pracę nauczyciele będą świadczyć. Pracownicy placówek nie godzą się w tym czasie jednak na wykonywanie pozastatutowych zadań.

 

Co to znaczy strajk włoski?

To forma aktywnego strajku polegająca na wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych w sposób skrajnie drobiazgowy. Zgodnie z zapowiedziami prezesa ZNP Sławomira Broniarza protest ma polegać na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. W skrócie - chodzi o obowiązki mieszczące się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela.

Skąd pomysł na taki rodzaj strajku?

2 września w szkołach miał się rozpocząć sondaż dotyczący formy nauczycielskiego protestu. Prawie co drugi pytany nauczyciel stwierdził, że działania protestacyjne powinny być kontynuowane (47,3 procent). Jedynie 18 procent pracowników oświaty było za wstrzymaniem się od pracy w takiej formie, jaka miała miejsce w kwietniu 2019r. Natomiast aż 55,3 procent była za niewykonywaniem pozastatutowych zadań, czyli tak zwanym strajkiem włoskim. Stąd właśnie nauczyciele 22 października postanowili wznowić strajk z kwietnia, z tym, że w innej formie.

 

Czego domagają się nauczyciele?

Przede wszystkim podwyżki o 25 procent wysokości obowiązujących obecnie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Jak wynagrodzenie przedstawia się obecnie?

Po wyborach ZNP chce przedstawić nowemu Sejmowi obywatelski projekt ustawy dotyczący nowych zasad wynagradzania nauczycieli. Związek chce powiązać nauczycielską pensję ze średnią krajową. Aby móc przedstawić tę inicjatywę w Sejmie, ZNP musi zebrać 100 tys. podpisów. Planuje zrobić to w ciągu trzech miesięcy.