Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.Dzieci listy piszą - Dzieci książki czytają !

Zakończyła się czwarta edycja konkursu połączonego z wolontariatem edukacyjnym "Uczeń dla Ucznia". Konkurs odbył się na to platformie www.wybieramwiedze.pl umożliwiającej udział w interaktywnych konkursach online oraz umożliwiającej działanie w Wolontariacie Edukacyjnym. 

Tym razem młodzież pisała listy i próbowała namówić kolegę, koleżankę na przeczytanie ciekawej książki.

Najlepsze prace zdaniem uczestników konkursu publikujemy poniżej.

 

WERO.NIKAKROL165 - PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dłuska Wola 17.02.2021 r.

Droga Przyjaciółko !

      Na wstępie chciałabym Cię serdecznie pozdrowić, ponieważ bardzo dawno się nie kontaktowałyśmy. Piszę do Ciebie ten list, aby opowiedzieć Ci o  fascynacji pewną książką oraz  przekonać Cię do przeczytania tej barwnej powieści.

      Od jakiegoś czasu sumiennie studiuję tematykę powieści, opowiadań, nowel i baśni w poszukiwaniu czegoś, co mnie zainteresuje. Po miesiącach poszukiwań znalazłam książkę, która jest tak bardzo intrygująca, że postanowiłam krótko ją opisać  i zachęcić Cię do czytania.  Książka, która mnie tak zaciekawiła nosi  tytuł ,,Duma i uprzedzenie”. Utwór ten oczarował mnie, ukazuje podejście do życia w XIX wieku, a także trudy egzystencji wyższych sfer.

      Po przeczytaniu dzieła mogę powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej rewolucyjnych powieści feministycznych z jaką kiedykolwiek się spotkałam. Aby Cię trochę zaintrygować krótko streszczę wątek, wokół którego głównie rozgrywa się akcja powieści.  Jednym z głównych wątków jest miłość, którą Pan Darcy obdarowuje Pannę Elżbietę Bennet.  Właśnie ta bohaterka zapadła mi w pamięć. Widoczne są u niej  chęć wyboru i pragnienie męża, ale nie z zasady a z miłości. Odrzuca uczucie mężczyzny, który jest drwiący . Przyglądając się czynom obydwóch stron, miłosnych potyczek zauważyłam schemat dotyczący uczuć w powieści.  Każda miłość - nawet największa - przechodzi trudności.   Jeżeli naprawdę lubisz  czytać książki, o kulturze, regułach, etykiecie panującej w czasach rozgrywania się akcji książki , będzie ona idealna dla Ciebie.  Poprzez czytanie książek, moje życie jak i z resztą Twoje możemy przeżyć w tysiącach różnych wersji. Dziś możesz być kim tylko chcesz.  Czytając ,,Dumę i uprzedzenie” wyobrażam sobie, samą siebie w postaci  bohaterki przeżywam wszystko to co ona. 

      Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia zachęciły Cię do sięgnięcia po tę niezwykłą powieść. Jeśli zechcesz przeczytać tę książkę, to mam nadzieję, że to Ty w kolejnym liście opowiesz mi o twoich przeżyciach dotyczących utworu.

Jeszcze  raz serdecznie  Cię pozdrawiam.

Weronika

 

 

MAJA MIKOłAJCZYK - PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Brok, 23 lutego 2021r.

Cześć kochana Karolino!

      Na wstępie mojego listu chciałabym Cię przeprosić za to ,że tak długo się nie odzywałam. Nie odpisywałam, ponieważ czytałam bardzo ciekawą książkę. Czy słyszałaś może o „W pustyni i w puszczy”? Jest to powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza.

      Książka ta opowiada o przygodach dziewczynki i chłopca, którzy zostali porwani i próbują wrócić do rodziców.  Czyta się ją bardzo szybko, gdyż przygody dzieci są niezwykle ciekawe, czasami pozytywne, a momentami dramatyczne. Cały czas się coś dzieje. Książka uczy, że nie można tracić nadziei i nigdy nie wolno się poddawać. Działając razem, można sobie poradzić nawet w trudnej sytuacji.  Autor opisał w powieści piękno Afryki i jej egzotyczną przyrodę. Oglądałam również film, ale książka moim zdaniem jest o wiele ciekawsza. Z jednej strony trochę zazdroszczę takich przygód, jakie mieli bohaterzy, ale z drugiej nigdy nie chciałabym być w takim niebezpieczeństwie jak oni. Książka jest bardzo dobrze napisana, ma świetną treść i nie nudzi.

      Mam nadzieję, że udało mi się zaciekawić Ciebie tą historią i książka „W pustyni i w puszczy” zainteresuje Cię tak samo jak i mnie. Myślę, że jak się spotkamy, to wymienimy się wrażeniami na temat tej książki. Nie mogę doczekać się naszego spotkania. Przesyłam buziaczki do Ciebie i do Twojej siostry. 

Pozdrawiam gorąco

Maja

 

WERONIKA SZEWC - PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W WÓLCE TYRZYŃSKIEJ

Wólka Tyrzyńska, 19.02.2021 r.

Cześć Patrycja!

      Na wstępie chciałabym Cię przeprosić, że tak długo nie pisałam do Ciebie. A piszę do Ciebie ten list, aby polecić Ci pewną książkę którą ostatnio czytałam pod tytułem, „Za niebieskimi drzwiami”. Moim zdaniem książka jest bardzo wciągająca i ciekawa. Ma tajemniczy charakter i mroczne tajemnice.

      Opowiada ona o dwunastoletnim chłopcu imieniem Łukasz, który

wyjeżdża z mamą samochodem na swoje wymarzone wakacje. Niestety, po drodze mają wypadek, w wyniku którego chłopiec trafia do szpitala, z połamanymi nogami, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Ponieważ jego mama zapada w śpiączkę.

      Łukasz nie potrafi przystosować się do nowego życia i tego, co się dzieje – nie dogaduje się ani ze swoją ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się tam osamotniony i marzy, aby wyrwać się z nieznajomego mu miejsca.

Któregoś dnia chłopiec przypadkowo odkrywa, że pensjonat, w którym mieszka skrywa tajemnicze niebieskie drzwi. Po pewnym czasie dowiaduje się, że drzwi które odkrył można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego wymiaru. A dokładnie magicznego, „Baśniowego”, tajemniczego na pozór przyjaznego świata, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do pewnego czasu...

      Więcej niestety nie mogę Ci zdradzić. Chcę, żebyś i ty także ją przeczytała oraz napisała recenzje co o niej myślisz. Ta książka moim zdaniem jest super, bardzo mnie wciągnęła i bardzo szybko ją przeczytałam i ty również powinnaś ją przeczytać w wolnym czasie. Może okaże się ciekawsza, niż moje opowieści w tym liście.

      Pamiętaj napisz, czy ta książka spodobała Ci się tak jak mi, a może

wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że Ci się spodoba, a jeśli ty czytałaś jakąś ciekawą książkę proszę o tytuł. Życzę Ci miłego dnia i czekam z niecierpliwością na Twój list.

Pozdrawiam serdecznie

Weronika Szewc

 

ZUZAARBUZA - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IM. HALINY RUDNICKIEJ W MŁAWIE

Mława, 14.02.2021 r.

Droga Basiu!

      Wybacz, że dawno nie pisałam, ale ostatnio byłam bardzo zajęta. Teraz mam trochę więcej czasu, więc postaram się nadrobić nasze zaległości. Piszę do Ciebie, bo chciałabym podzielić się i jednocześnie zachęcić Cię do przeczytania mojej ulubionej książki  - ,,November 9’’ Colleen Hoover!

      Był to prezent zakupiony przez moją siostrę podczas wycieczki i powiem szczerze, że nie byłam z tego powodu zbytnio zachwycona, bo nie jestem wielką fanką czytania. Położyłam ją na półce i natknęłam się na nią podczas sprzątania pokoju. Przez lekcje zdalne znudził mi się komputer, więc postanowiłam dać szansę książce. Opowiada ona o dziewczynie imieniem Fallon i chłopaku o imieniu Ben. Fallon była kiedyś gwiazdą ekranu do momentu, w którym jej dom stanął w płomieniach i została oszpecona. Ben za to, był młodym pisarzem, mającym blokadę pisarską, która zostanie przerwana, kiedy spotka pewną dziewczyną. 9 listopada to data, która całkowicie zmieni ich życie. Spotykają się tylko raz w roku, w dniu i miejscu, w którym wszystko się zaczęło. Ustalili, że nie będą kontaktować się ze sobą w inne dni, aby sprawdzić czy mimo codziennego życia ciągle będą o sobie pamiętać. Książka jest pełna zagadek, napięcia, zwrotów akcji, dokładnie taka jak lubisz.  Jest ona naprawdę cudowna i mam nadzieję, że choć trochę udało mi się Ciebie zachęcić do jej przeczytania. 

      To już wszystko o czym chciałam napisać, liczę, że niedługo dostanę twój list z wiadomością o tym, że również przeczytałaś tę książkę!

 

Ściskam Cię mocno

Twoja XYZ

 

DAWIDPIELAK9 - PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W SOBOLEWIE

22.02.2021 r. Sobolew

Cześć Kuba!

      Pisze do ciebie ponieważ ostatnio zasięgnąłem po książkę Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, zaciekawiła mnie ona za długie godziny swoimi wyrażeniami, dlatego chciałbym ci ja polecić

Lektura swoim wyglądem znacznie odstrasza bo ma kilkaset stron, lecz sama w sobie jest bardzo interesująca i szybko się ja czyta, nawet nie czujesz kiedy przekręcasz coraz to kojenie strony. Głównym bohaterem jest Marek Winicjusz który kocha Ligie. Początkowo dziewczyna ucieka od niego, ale później zaczynają się spotykać, Marek przyjmuje chrzest i staje się chrześcijaninem. Po pewnym czasie cesarz Neron podpala Rzym alby zaczerpnąć natchnienie do swoich dzieł, oskarża o to chrześcijan żeby wyprzeć się konsekwencji. Urządzane są igrzyska w których ginom niewinni ludzie, a Ligia wyprowadzona jest na arenę przywiązana do silnego byka. Ursus zabija zwierzę a marek zabiera dziewczynę ze sceny. Książka kończy się szczęśliwie ponieważ ukochana Winicjusza przeżywa, a para wyjeżdża na Sycylie. Wydarzenia bardzo mnie poruszyły a szczególnie śmierć wielu niewinnych chrześcijan. Jest to książka historyczna która przedstawia postacie i wydarzenia, które działy się w przeszłości ale możemy zauważyć także postacie fikcyjne. Wiem że nie przepadasz za czytaniem ale Quo Vadis jest wspaniałą i ciekawą lekturom dlatego zachęcam cię do przeczytania jej chociaż trochę a na pewno wciągniesz się w nią na długie wieczorne godziny.

      Na koniec chciał bym jeszcze cię serdecznie pozdrowić i życzyć powodzenia w szkole.

Dawid Pielak

 

OLAO - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IM. HALINY RUDNICKIEJ W MŁAWIE

Mława, 15.02.2021 rok

Drogi Adamie!

      Na wstępie chciałabym Cię pozdrowić. Słyszałam, że dostałeś grę komputerową. Nie myślałeś, aby zastąpić ją jakąś książką? Niedawno przeczytałam niesamowite dzieło Antoine De-Saint Exupery’ego ,,Mały Książę’’. Myślę, że mogłeś już kiedyś o nim słyszeć. Mimo tego, że jest popularne – nigdy nie miałam okazji wcześniej po nie sięgnąć. Teraz, żałuję, iż nie zrobiłam tego wcześniej! Chciałabym Ci przybliżyć jego treść i zachęcić Cię do przeczytania.

      Główny bohater – Mały Książę mieszka samotnie na planecie. Potrafisz to sobie wyobrazić? Osobiście, nie przeżyłabym tak. Pewnego dnia chłopiec znajduje ziarenko. Postanawia o nie zadbać. Wyrasta z niego Róża, która staje się jego przyjaciółką. Myślisz, że to koniec tej historii? Otóż nie! Chłopiec zaczyna być przytłoczony obecnością kwiatu. Udaje się w podróż. Nie będzie to jednak zwykła wycieczka. Podczas niej pozna ludzi, których zachowanie przekaże cenne wartości. Dlaczego? Chciałabym, abyś sam udzielił odpowiedzi na to pytanie. Zdradzę Ci, iż książka uczy, czym jest przyjaźń i ,,oswojenie''. Dzięki niej, lepiej zrozumiemy rzeczywistość. Czy Mały Książę powróci na planetę do przyjaciółki Róży? Dowiesz się tego, jeżeli przeczytasz książkę. Obiecuję, nie będziesz żałować!

      Na zakończenie jeszcze raz Cię pozdrawiam. Czy zachęta była wystarczająca, abyś sięgnął po lekturę? Czekam na odpowiedź.

 

Przyjaciółka - Ola