Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.„Czy wybór szkoły średniej, to świadoma decyzja czy wynik zbiegu okoliczności” - rozprawka

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu połączonego z wolontariatem edukacyjnym "Uczeń dla Ucznia". Konkurs odbył się na to platformie www.wybieramwiedze.pl umożliwiającej udział w interaktywnych konkursach online oraz umożliwiającej działanie w Wolontariacie Edukacyjnym. 

Poniżej publikujemy zwycięskie i wyróżnione prace z 3 szkół. Wyboru i oceny dokonali uczniowie w ramach wolontariatu.

Julka - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 319 IM. MARII KANN

      Po podstawówce rozpoczyna się nowy etap naszego kształcenia edukacyjnego, jest to liceum. Niestety uczniowie 8 klas muszą wybrać jedną szkołę średnią spośród ogromnej ich ilości. Uważam, że wybór liceum to świadoma decyzja, lecz nie zawsze łatwa.

      Przykładem jest życie codzienne ucznia. Z doświadczeń wiem, że wybór liceum nie jest łatwy, ponieważ ciężko jest znaleźć klasę o profilu, który nam się w stu procentach podoba. Sama waham się nad tą decyzją, czy iść do klasy sportowej czy do humanistycznej lub innej, której jeszcze nie wzięłam pod uwagę. Często siadam przed komputerem i zastanawiam się czy mój wybór będzie dobry. Mama zawsze mi powtarza, że klasę można zmienić lub napisać maturę z innych przedmiotów, lecz to i tak ciężki wybór. Jeśli chcemy się upewnić, że chcemy chodzić do wybranego liceum warto porozmawiać ze znajomymi, którzy już podjęli tą decyzję, jest to duża pomoc. Można także udać się na dni otwarte w danej szkole średniej, myślę, że uzyskamy tam najwięcej informacji. Warto także zrobić sobie tabelkę z liceami, do których chcemy pójść, profilem, liczbą punktów, która jest nam potrzebna, żeby się tam dostać i lokalizacją. Często uczniowie wybierają sobie swoją ulubioną szkołę, lecz nie pozwalam im tam pójść jej lokalizacja.

      W liceum spędzimy cztery lata, więc dobrze by było gdybyśmy byli zadowoleni z szkoły, do której chodzimy. Zawsze powinniśmy być świadomi swojej decyzji, ponieważ jesteśmy pewni, że chcemy robić wybraną czynność.

JULIASZ - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 319 IM. MARII KANN

      Czasami zastanawiamy się jaka przyszłość nas czeka. Lecz, przed tym, musimy ukończyć szkołę średnią. Niektórzy nie przejmują się, gdzie się dostaną, inni starają się spełniać swoje marzenia. W swojej rozprawce postaram się udowodnić, że wybór szkoły średniej jest świadomą decyzją. 

      Przede wszystkim wybierając liceum, kierujemy się naszymi zainteresowaniami i pasjami, uwzględniając nasze ambicje. Dzięki nim możemy wybrać przedmioty, które nas interesują. Jeśli chodzi o placówkę to ranking, atmosfera, położenie oraz opinie są bardzo ważne przy ich wyborze.  

      Po drugie niezależnie od tego czy jesteśmy z czegoś lepsi, czy też nie, kończąc klasę ósmą, piszemy egzaminy ósmoklasisty. Jeżeli dobrze je napiszemy, to zwiększamy szansę dostania się do dobrej szkoły. Wiele uczniów mimo przygotowań, może na nich polec. Tego dnia mogą mieć gorszy dzień, odczuwać stres lub trafić na zadania w których są słabsi. Lecz, to nie jest najważniejsze, ponieważ oceny na świadectwie, osiągnięcia z konkursów lub zawodów czy też wolontariatu również są brane pod uwagę. 

      Nie należy zapomnieć także o tym, że wybieranie szkoły ponadpodstawowej jest trudnym i odpowiedzialnym wyborem. Nic dziwnego, że poprosimy o pomoc starszych rówieśników czy też naszych rodziców. Jednak musimy pamiętać, że mamy wolność wyboru i sami kształtujemy swój los oraz odpowiadamy za to kim będziemy. 

      Myślę, że dowiodłam, iż wybór szkoły średniej, to świadoma decyzja. Wystarczy włożyć trochę pracy, żeby rozwijać swoje umiejętności. W końcu w takich zamysłach ukształtujemy się na mądre i pełnowartościowe osoby. Bierzemy odpowiedzialność za nasze życie. 

ANONIM  - SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 14 IM. BOHATERÓW WARSZAWY

          Na każdym etapie życia podejmujemy trudne decyzje. Jedną z nich jest wybór szkoły średniej, w której chcemy kontynuować dalszą naukę. To świadoma decyzja każdego ucznia, który stawia sobie cele i dąży do ich realizacji.

          Największym źródłem informacji w dzisiejszych czasach jest Internet. Dzięki niemu mamy dostęp do pełnej listy szkół w danym regionie. Moim zdaniem nie powinniśmy sugerować się wyborem kolegów, lecz powinna być to nasza własna decyzja, która zadecyduje o naszej przyszłości.

          Warto wybrać się na dni otwarte, organizowane przez szkoły. Na takich dniach możemy zwiedzić szkołę, zobaczyć jak wygląda jej infrastruktura oraz poznać opinie innych na temat szkoły i nauczycieli.  

          Jednym z kryteriów przy wyborze szkoły są nasze zainteresowania oraz zdolności, które warto rozwijać. Moje zdanie najlepiej potwierdzają słowa Alberta Einsteina: „Wykształcenie, podobnie do ubrania, winno być starannie dopasowane do osoby.”

          Innym kryterium wyboru szkoły jest to, czy naukę zakończymy na etapie szkoły średniej, czy też będziemy ją kontynuować na wyższej uczelni. Do wyboru mamy liceum, technikum oraz szkoły zawodowe. Idąc do szkoły średniej powinniśmy już wiedzieć, które przedmioty są dla nas najważniejsze, które najbardziej przydadzą się nam w przyszłości. Warto też dowiedzieć się jakie języki oferuje dana szkoła.

          Mając na uwadze przedstawione argumenty, można stwierdzić, że wybór szkoły powinien być świadomą decyzją, a nie przypadkowym wyborem. Od tej decyzji zależy nasz życiowy start. Reasumując, warto poświęcić więcej czasu na dokonanie naszego życiowego wyboru.

Aleksandra - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 319 IM. MARII KANN

      Wybór szkoły jest dla każdego ucznia dużą dawką emocji. Myślę, że wybór dobrej szkoły średniej ułatwia nam komfortową kontynuacje nauki, wpływa na resztę naszego życia i nie powinien być to przypadek, ale świadoma decyzja. Postaram się to udowodnić przykładami z życia codziennego.

      Każdy z nas ma inne zainteresowania i priorytety. Wybór profilu powinien być uzależniony od naszych preferencji. Powinno się wybrać profil który nas interesuje i będziemy się go uczyć z przyjemnością i zaangażowaniem. Nikt nie chce uczyć się przez kolejne lata, na rozszerzeniach, przedmiotów, które go nie interesują. Kolejną ważną kwestią jest miejsce, gdzie znajduje się dana szkoła. Najlepiej było by gdyby uczeń mieszkał blisko lub miał do niej dobry dojazd. Ułatwiłoby to na pewno dotarcie do szkoły na czas nawet bez pomocy opiekuna, np. komunikacją miejską. Przy wyborze szkoły średniej warto też zapytać się o pomoc nauczycieli, rodziców lub starszych znajomych. Każdy z nich ma na pewno jakieś doświadczenie i z chęcią pomogą w tej ważnej decyzji.

      Przedstawione przeze mnie argumenty potwierdzają, że wybór szkoły średniej powinien być przemyślany i nie powinien być zbiegiem okoliczności czy przypadkiem. Ta decyzja zaważy na naszym życiu. Jest dużo źródeł informacji i pomocy. Powinno się nad tym zastanowić i wybrać rozsądnie.

Stanisław C.- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 319 IM. MARII KANN

      Wybór szkoły średniej to decyzja, którą podejmuje każdy młody człowiek po ukończeniu ósmej klasy. W większości przypadków jest ona świadoma. Czasami jest wynikiem zbiegu okoliczności lub jest podejmowana pod wpływem sugestii innych osób. Postaram się to udowodnić.

      Wybór szkoły zależy od zainteresowań i osiągnięć szkolnych ucznia. Jeśli ktoś lubi lekcje polskiego i historii, interesuje się nimi prawdopodobnie wybierze liceum humanistyczne. Jeśli ktoś świetnie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi, pójdzie do klasy matematyczno-fizycznej. Osoby z określonymi planami na przyszłość, wybiorą szkołę, która umożliwi im zdobycie wymarzonego zawodu lub ułatwi dostanie się na studia, np. przyszły lekarz - wybierze klasę biologiczno-chemiczną. Jeżeli ktoś chciałby być programistą, będzie szukał szkoły z rozszerzoną informatyką. To są przypadki, w których decyzje są przemyślane. Niektórzy będą brali pod uwagę odległość szkoły od domu i możliwość dotarcia do szkoły komunikacją miejską. Część osób może wybrać szkołę ze względu na znajomych. Albo na odwrót, nie pójdzie do jakiejś szkoły, bo będzie chciał zmienić środowisko rówieśnicze. Są też szkoły branżowe i technika, do których pójdą osoby mające sprecyzowane zainteresowania, pragnące zdobyć zawód, żeby móc pracować i zarabiać pieniądze. Jest duża grupa nastolatków niezdecydowanych na żadną szkołę. Wybiorą ją pod wpływem sugestii rodziców czy informacji od starszych uczniów.

      Wybór szkoły zależy od wielu różnych czynników. Najczęściej jest to przemyślana decyzja, ale czasem to dzieło przypadku. Ja jeszcze nie wybrałem szkoły średniej, do której pójdę. Cały czas się nad tym zastanawiam. Mam nadzieje że mój wybór nie będzie przypadkowy.

KACPIX1234  - SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 14 IM. BOHATERÓW WARSZAWY

          Często stawiamy sobie pytanie, czy do wyboru szkoły powinniśmy kierować się zainteresowaniami, czy rankingami. Warto jest mieć hobby. Dzięki niemu, wiemy co nas interesuje oraz czy chcemy wiązać z tym przyszłość.

          Moim zdaniem, możliwość rozwijania się w swojej pasji oraz łączenie tego z nauką, jest bardzo wartościowe. Wtedy ukazuje się, czy chcemy rozwijać się w dalszym kierunku w tej dziedzinie.

          Na początek trzeba zauważyć, że wybieranie szkoły tylko z powodu wyższego miejsca w rankingu jest nie odpowiedzialne. Mimo, że opinia nie bierze się znikąd, to kierowanie się tylko nią, jest złe. Osoba zainteresowana motoryzacją i chcąca rozwijać się w tym kierunku, raczej nie wybierze szkoły o profilu humanistycznym, ponieważ mija się to z celem.

          Po drugie, osoba nie mająca żadnych zainteresowań, oraz braku jakiejkolwiek pasji, nie wybierze technikum, ponieważ nie jest ukierunkowana. Do technikum wybierają się osoby mające pasje oraz pomysł na życie.

          Przedstawione przeze mnie argumenty dowodzą, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy wybór szkoły średniej jest świadomą decyzją, czy też zbiegiem okoliczności. Każdy człowiek jest inny, co utwierdza mnie w przekonaniu, że nie ma dwóch takich samych osób na świecie.

          Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, iż ta decyzja przychodzi do każdego z czasem, czy chce ukierunkowywać się na przyszłość, czy jest to jej obojętne.

MRTOMASPL  - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 238 IM.CHRISTO BOTEWA

          Temat sugeruje wiele możliwości, jednak udało mi się sformułować swój pogląd. Moim zdaniem wybór szkoły to świadoma decyzja. W niniejszej pracy postaram się przedstawić argumenty potwierdzające moją tezę, opierając się na przykładach z życia codziennego.

          Za pierwszy przykład wezmę siebie. Jestem uczniem klasy 8 i moim zainteresowaniem jest informatyka. Świadomie wybieram odpowiednie dla mnie szkoły, bazując na moich umiejętnościach oraz zainteresowaniach. Wiem, że właśnie chcę tam iść. Ważne jest dla mnie również to, czy w wymarzonej szkole będę się czuł dobrze i bezpiecznie. Dobrze wybrana szkoła może także pomóc w dążeniu do naszego wyselekcjonowanego zawodu. Z całą pewnością mogę stwierdzić poprawność mojej tezy.

          Z kolei przejdę do mojego następnego przykładu. Podczas wyboru szkoły średniej, bierzemy pod uwagę nasze plany na przyszłość. Dowiadujemy się czy w szkole do której chcemy iść, można się nauczyć konkretnego zawodu, który chcemy wykonywać. Świadome wybory szkoły to takie, które podejmujemy z pełnym przekonaniem, że podążamy właściwą drogą. Wybieramy to, co naszym zdaniem jest odpowiednie dla nas. Pomoże nam to przybliżyć nas do realizacji naszych celów zawodowych.

          Myślę, że przytoczone argumenty pozwolą w pełni zgodzić się z twierdzeniem zawartym w mojej tezie na początku rozprawki. Podzielam ten pogląd i sądzę, że wart jest szerokiej popularyzacji wśród ludzi.