Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.Dojazdy do szkoły oddalonej od miejsca zamieszkania – Plusy i minusy.

Czyli czy wybrać szkołę blisko domu czy taką, do której będziemy długo dojeżdżać?

 

Jednym z podstawowych kryteriów jakie uczniowie (oraz ich rodzice) biorą pod uwagę przy wyborze szkoły średniej jest lokalizacja. W większości podsumowań termin – lokalizacja – znajduje się w pierwszej piątce kryteriów wyboru. Lokalizacja oznacza nie tylko odległość od miejsca zamieszkania, ale także okolice szkoły, poziom bezpieczeństwa w dzielnicy, logistykę, bliskość przystanków, sklepów itp., a nawet kwestie estetyczne.

Dziś jednak skupimy się na podstawowym wyznaczniku, czyli właśnie odległości placówki od miejsca zamieszkania oraz długości dojazdów do niej. Głosów i argumentów jest tak wiele ilu uczniów, którzy podjęli taką czy inną decyzję w tej kwestii. Dlatego zapoznaliśmy się z nimi, wybraliśmy te, które powtarzają się najczęściej i zebraliśmy w prostym zestawieniu plusów i minusów wyboru szkoły znajdującej się daleko od domu oraz związanych z tym dłuższych dojazdów.

 

MINUSY

- Konieczność wstawania wcześniej – przy zajęciach na pierwszą zmianę i dojazdach z miejscowości podwarszawskich może oznaczać to pobudkę około 5 czy 6. Często skutkuje to zmęczeniem, niewyspaniem, a przez to utrudnioną koncentracją na zajęciach. Przynajmniej na początku, zanim wyrobimy sobie nawyk i przyzwyczaimy organizm do takiego trybu życia.

- Późniejszy powrót do domu. Jeśli po lekcjach czeka nas jeszcze czekanie na nasz środek transportu i długa podróż to do domu docieramy znacznie później niż koledzy, którzy mieszkają w pobliżu szkoły. Skutkiem jest oczywiście zmęczenie i mniej czasu na spokojną naukę w swoich warunkach.

- Konieczność dostosowywania się do rozkładów jazdy, jeśli mieszkamy rzeczywiście daleko i pociągi kursują w określonych godzinach w dużych odstępach czasu. Jest to nieco usztywniające, utrudnia na przykład dłuższe spędzanie czasu po zajęciach ze znajomymi, rozrywkę.

- Dojazdy do szkoły oznaczają także większe wydatki na bilety. Nie jest to reguła, jednak kiedy odległości są większe i konieczny jest zakup np. biletu PKP poza kartą miejską koszty rosną.

- Kłopotliwa dla uczniów ( i nauczycieli) jest też możliwość spóźnień na zajęcia, często z przyczyn od nas niezależnych, jak choćby w przypadku korków (które występują nie tylko w godzinach szczytu, ale także w razie wypadków drogowych, strajków, problemów i remontów na kolei).

- Konieczność wczesnego powrotu (bo dojazd zajmuje też pewien czas) i uzależnienie od rozkładów jazdy może w pewien sposób utrudniać rozwijanie znajomości z kolegami i koleżankami z klasy. Nie zawsze

* Wszystkie te minusy związany z dojazdami do szkoły i dłuższymi powrotami do domu długodystansowo mogą okazać się plusem – wyrabia się samodyscyplina, samozaparcie, uczymy się lepszej organizacji własnego czasu.

- Jeśli natomiast wybierasz szkołę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania „odzyskany” czas możesz poświęcić na czynny rozwój swoich pasji, sport, rozrywkę czy działalność charytatywną albo spotkania z przyjaciółmi, rozwój na jakimkolwiek polu, jaki nie zawsze możliwy jest w komunikacji miejskiej ?

 

PLUSY

- Często szkoły znajdujące się dalej, na przykład w najbliższym większym mieście mają szerszą ofertę, proponują ciekawsze zajęcia pozalekcyjne ale także więcej możliwości kształcenia – więcej klas o różnym profilowaniu. Nie musi to być oczywiście inne miasto, może po prostu odległa dzielnica, ale w szkole tej jest klasa, która dokładnie odpowiada twoim oczekiwaniom i planom na przyszłość. Dlatego warto pozostać otwartym na różne możliwości.

- Czas spędzony w komunikacji miejskiej czy międzymiastowej (np. w pociągu) można przeznaczyć na coś co się lubi robić lub po prostu trzeba wykonać – dzięki temu nie będzie to czas stracony. Możemy wówczas czytać lektury, uczyć się, odrabiać prace domowe (te które da się zrobić w komunikacji), powtarzać materiał przed sprawdzianem itp.

- Po wielu godzinach nauki w szkole nie zawsze mamy ochotę i siłę na kolejną godzinę nauki w komunikacji miejskiej. Warto jednak jakoś ten czas wykorzystać, bo bezczynna jazda autobusem bywa często najbardziej męcząca. Czym zatem można się zająć? Na przykład rozwijaniem swojej pasji:

  • czytaniem książek, które lubimy (co nas relaksuje i/lub rozwija)
  • słuchaniem ulubionej muzyki,
  • oglądaniem filmów na smartfonie czy laptopie.
  • Świetnym pomysłem na spędzenie tego czasu jest nauka języka obcego – dowolnym sposobem –sprawdzają się zarówno tradycyjne metody jak i wykorzystywanie różnego rodzaju lub aplikacji.
  • Możliwości można mnożyć ?

- Czynnością uprzyjemniającą podróż, ale też wartościową jest po prostu rozmowa – nawiązywanie i pogłębianie relacji. Czas spędzony na rozmowach w pociągu jest nie tylko odprężający, ale także wpływa na powstawanie wspaniałych wieloletnich przyjaźni. Niejako rekompensuje to także konieczność wcześniejszego powrotu, co może w pewien sposób nadszarpnąć życie towarzyskie.

 

* Pamiętajmy wciąż, że ten rocznik jest jak wiadomo wyjątkowy… dotyczą go wyjątkowe zasady i problemy. W związku z kumulacją dwóch roczników - uczniów w transporcie miejskim będzie siłą rzeczy więcej. Nie wiadomo czy miasto przygotowuje z tego względu zwiększoną liczbę kursów i środków transportu. Tak czy inaczej – będzie tłoczniej w autobusach lub na drogach, a w związku z tym nauka czy relaks w drodze z i do szkoły może być bardzo utrudniony.

 

Warto porozmawiać z osobami ze swojego otoczenia (lub też poradzić się w internecie innych uczniów i absolwentów szkół średnich), którzy dojeżdżają lub dojeżdżali do szkoły i spytać się czy nie żałują decyzji i dowiedzieć się jak wykorzystywali czas spędzany w komunikacji miejskiej.

Każdy z powyżej przedstawionych argumentów można zbić. Zawsze znajdzie się osoba, która wybrała lub skłania się do wyboru drugiej opcji i potrafi zmienić plus w minus i odwrotnie. Dlatego każdy powinien podjąć swoją własną, przemyślaną decyzję, w oparciu o swoje plany, swój charakter, upodobania, możliwości i plany.

Przede wszystkim należy kierować się rozsądkiem – jeśli dana szkoła podoba nam się pod kątem programowym, prezentuje wysoki poziom i posiada klasę o dokładnie takim profilu jaki najbardziej nam odpowiada to nie powinniśmy jej skreślać tylko i wyłącznie z powodu odległości. Musimy natomiast wiązać się z wieloma niedogodnościami jakie będą nam towarzyszyć jeśli wybierzemy dojazdy do znacznie oddalonej szkoły.

Nie warto jednak decydować się na znajdującą się w dużej odległości od miejsca zamieszkania szkołę jeśli nie sprawdzimy dokładnie programu i nie zapoznamy się z opinią o szkołach w okolicy. Być może nie odbiegają one poziomem i ofertą od tych znajdujących się daleko. Zawsze lepiej być dobrze poinformowanym oraz poprosić kilka osób o radę i opinię, aby potem podjąć własną - dobrą decyzję.