Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2020/2021.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.Nowa Szkoła – blisko, coraz bliżej.

Wybrać szkołę blisko domu, czy taką, do której będziemy dojeżdżać?

Uczniowie (oraz ich rodzice) przy wyborze szkoły średniej biorą pod uwagę wiele aspektów i z pewnością jednym z ważniejszym jest jej lokalizacja, a także czas dojazdu. Ogromne znaczenie ma również fakt, czy do szkoły możemy dojść na piechotę, dojechać komunikacją miejską, czy musimy angażować rodziców.

Jak wybierać szkołę?

Cóż… Należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem – jeśli dana szkoła ma po prostu super profil, prezentuje duży poziom i posiada taką klasę, o jakiej marzymy, to nie powinniśmy skreślać jej wyłącznie z powodu odległości. Wiemy, co możemy wybrać, znamy swoje możliwości i powinniśmy wziąć w uwagę wszystkie możliwe aspekty, by podjąć właściwą decyzję. Nie warto również decydować się na szkołę znajdującą się w dużej odległości od miejsca zamieszkania, jeśli nie sprawdzimy dokładnie programu i nie zapoznamy się z opinią o niej. Być może szkoła w pobliżu nie odbiega poziomem i ofertą od tych szkół znajdujących się daleko. Zawsze lepiej być dobrze poinformowanym oraz poprosić kilka osób o radę i opinię, aby potem podjąć własną – dobrą decyzję. Poniżej przedstawimy kilka argumentów dotyczących wyboru szkoły ze względu na odległość placówki od miejsca zamieszkania oraz długości dojazdów do niej. Wszystkie głosy i argumenty za wyborem placówki do której trzeba dojeżdżać i takiej do której można dojść na piechotę – zostały zebrane i przedstawione w formie plusów i minusów wyboru szkoły znajdującej się daleko od domu oraz związanych z tym dłuższych dojazdów.

PLUSY dojazdów do szkoły.

1) Często szkoły znajdujące się dalej, na przykład w najbliższym większym mieście lub innej dzielnicy mają szerszą ofertę edukacyjną i proponują ciekawsze zajęcia pozalekcyjne. W szkole jest profil, który jest bardzo interesujący dla kandydata i odpowiada jego oczekiwaniom i planom na przyszłość.
2) Czas spędzony w komunikacji miejskiej czy międzymiastowej (np. w pociągu) nie musi być czasem straconym. Można przeznaczyć na coś co się lubi robić lub po prostu trzeba wykonać. Można spędzić go czytając lekturę, odrobić pracę domową czy też powtórzyć materiał przed sprawdzianem czy też pouczyć się języka obcego.
3) Po wielu godzinach nauki w szkole, podróżowanie komunikacją może być czasem przeznaczonym na relaks. Można posłuchać ulubionej muzyki, obejrzeć film na laptopie lub tablecie czy też poczytać kolejną ciekawą książkę.
4) Czas w podróży sprzyja zawiązywaniu nowych znajomości i kontaktów. Można go spędzić na miłej rozmowie z rówieśnikami, którzy również dojeżdżają do szkoły. Wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia. Nawiązać nowe relacji.

MINUSY dojazdów do szkoły.

1) Nawet jeżeli szkoła, która jest blisko twojego miejsca zamieszkania nie ma wymarzonego profilu – to możesz sprawdzić jaki profil jest zbliżony. A może w szkole będą prowadzone zajęcia między-oddziałowe. Warto zapytać.
2) Czas, który zaoszczędzisz na dojazdach do szkoły, możesz przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji, sport, rozrywkę czy działalność charytatywną albo spotkania z przyjaciółmi, rozwój na jakimkolwiek polu, jaki nie zawsze możliwy jest w komunikacji miejskiej.
3) Konieczność wstawania wcześniej gdzie przy zajęciach na pierwszą zmianę i dojazdach z miejscowości podwarszawskich może oznaczać pobudkę nawet o godzinie 5. Często takie wczesne wstawanie skutkuje zmęczeniem, niewyspaniem, a przez to utrudnioną koncentracją na zajęciach. Pojawia się kłopotliwa dla uczniów ( i nauczycieli) możliwość spóźnień na zajęcia, często z przyczyn od nas niezależnych, jak choćby w przypadku korków (które występują nie tylko w godzinach szczytu, ale także w razie wypadków drogowych, strajków, problemów i remontów na kolei).
4) Dojazdy do szkoły oznaczają także większe wydatki na bilety. Nie jest to reguła, jednak kiedy odległości są większe i konieczny jest zakup np. biletu PKP poza kartą miejską koszty rosną.
5) Konieczność korzystania ze środków komunikacji publicznej, co w obecnej sytuacji - trwającej epidemii - nabiera nowego znaczenia. Nikt nie wie jak będzie wyglądał rok szkolny 2020/2021. Szkoła blisko swojego miejsca zamieszkania gdzie możemy dotrzeć na piechotę znacznie ułatwia dotarcie w bezpieczny sposób do miejsca gdzie będzie prowadzona edukacja.

Razem z rodzicami zastanów się co w obecnej sytuacji jest dla ciebie ważne. Warto porozmawiać z osobami ze swojego otoczenia, którzy dojeżdżają lub dojeżdżali do szkoły i spytać się czy nie żałują decyzji. Warto dowiedzieć się jak wykorzystywali czas spędzany w komunikacji miejskiej.

Każdy z powyżej przedstawionych argumentów można zbić. Zawsze znajdzie się osoba, która wybrała lub skłania się do wyboru jednej lub drugiej opcji i potrafi zmienić plus w minus i odwrotnie. Dlatego każdy powinien podjąć swoją własną, przemyślaną decyzję, w oparciu o swoje plany, swój charakter, upodobania, możliwości i plany, a także obecną sytuację jak jest w naszym kraju (czas epidemii).