Od Nas dla Was

Pozyskaliśmy dla Was ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022.
Pozyskujemy inne ważne informacje o szkołach.

Od Was dla Nas

Wesprzyj Nas i kup cegiełkę na rozwój portalu.Rekrutacja do szkół średnich na rok 2019/2020 - kiedy składać dokumenty? Kiedy spodziewać się wyników?

Egzaminy już trwają, dlatego najwyższy czas, by przyswoić sobie kilka najważniejszych informacji na temat rekrutacji – terminów i dokumentów, których już niedługo będziecie potrzebować.

Rekrutacja rozpocznie się po zakończeniu egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnego. Całość podzielona jest na dwa etapy: rekrutacja podstawowa będzie prowadzona przy pomocy elektronicznego systemu, a rekrutacja uzupełniająca już bez wspomagania elektronicznego systemu. Pełna oferta edukacyjna będzie dostępna do podglądu już od 29 kwietnia 2019 r.

Na naszym portalu uzupełniono ofertę tych szkół, które takie informacje udostępniły, na stronie internetowej, w załączonym regulaminie rekrutacji lub na ulotce. Sprawdźcie koniecznie czy na liście są szkoły, którymi się interesujecie.

Przechodząc do sedna…

 

Jakie kryteria będą brane pod uwagę w czasie rekrutacji do szkół średnich?

  • wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego – ilość uzyskanych punktów,
  • oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum): z języka polskiego, matematyki i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,
  • wyjątkowe osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum,
  • dodatkowym atutem jest otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem - za nie również przyznawane są dodatkowe punkty,
  • działalność na rzecz innych – wolontariat.

 

Kolejność przyjmowania do szkół

Wielu uczniów zastanawia się czy przy analizowaniu złożonych do szkół w procesie rekrutacyjnym wniosków, istnieje jakaś hierarchia (poza podstawą jaką jest ilość uzyskanych punktów). Otóż jest. W pierwszej kolejności do szkół zostaną przyjęci laureaci konkursów przedmiotowych, a konkretnie tych organizowanych przez kuratora oświaty, a także laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych organizowanych wyłącznie przez podmioty wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Ministra Edukacji Narodowej. Jeśli nie masz pewności co do swoich osiągnięć to odpowiedni wykaz tych punktowanych konkursów znajduje się na stronach kuratoriów oświaty, a ten dotyczący olimpiad przedmiotowych na stronie MEN. Warto się upewnić i postarać się określić swoje potencjalne szanse.

 

Ile szkół i klas można wybrać podczas rekrutacji do szkół średnich?

Po napisaniu egzaminów przychodzi kolejny ważny moment. Każdy uczeń musi podjąć ważną dla siebie decyzję, a mianowicie: którą szkołę wybrać.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miasta st. Warszawy z dnia 25 stycznia 2019 r. w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020 do klas pierwszych (dotychczasowych trzyletnich i czteroletnich liceów ogólnokształcących, dotychczasowych czteroletnich i pięcioletnich techników oraz branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez m.st. Warszawę) - wniosek o przyjęcie można składać do dowolnej liczby szkół. Oznacza to, że w elektronicznym systemie wspomagania rekrutacji będzie można wybrać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez miasto Warszawę.

 

Rekrutacja podstawowa, rekrutacja uzupełniająca, wakacje?

Cały proces rekrutacji elektronicznej rozpoczyna się 29 kwietnia, od udostępnienia do podglądu oferty edukacyjnej szkół a kończy 25 lipca, kiedy to komisje rekrutacyjne podają do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Jeżeli znajdziesz się na liście kandydatów przyjętych – można myśleć o wakacjach. Jeżeli jednak nie zostaniesz zakwalifikowanych do żadnej szkoły – wtedy czeka cię szukanie wolnego miejsca w szkole w której takie miejsca jeszcze są – pozostały po elektronicznej rekrutacji.

Niestety rekrutacja uzupełniająca – nie ma wspomagania elektronicznego systemu i rozpoczyna się 26 lipca od godziny 8.00 od osobistego złożenia wniosku bezpośrednio w wybranej przez siebie szkole dysponującej wolnymi miejscami. Rekrutacja uzupełniająca kończy się 28 sierpnia kiedy to komisje rekrutacyjne podają do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Oczywiście zarówno w rekrutacji podstawowej elektronicznej, jak i w rekrutacji uzupełniającej musisz pamiętać o terminach sprawdzianów kompetencji językowych, predyspozycji językowych, prób sprawności fizycznej czy też sprawdzianie uzdolnień kierunkowych, w zależności od wybranych szkół. Szczegóły w zakładce HARMONOGRAM.

 

Jak ułożyć listę TOP-KLAS aby mieć wakacje?

Jeśli chcesz mieć wakacje (a kto nie chcę? ? ) czyli zakwalifikować się do szkoły w rekrutacji elektronicznej, musisz dobrze zastanowić się nad właściwym ułożeniem własnej listy preferencji szkół i klas – ułożyć taką własną listę TOP-KLAS. Zastanów się co dla ciebie jest priorytetem w wyborze szkoły. Pomyśl o tym czy lubisz się uczyć? Czy chętnie chodzisz na korepetycje, kursy? Czy dobrze czujesz się w klasie o wysokim stopniu rywalizacji? Może właśnie odpowiadają Ci takie wyzwania?

Pamiętaj, że na twojej liście TOP-KLAS, powinny się znaleźć szkoły o różnych progach punktowych, ponieważ by zabezpieczyć się różne ewentualności należy ten poziom nieco zróżnicować. Warto by znajdowały się one w pobliżu miejsca zamieszkania lub z dobrym dojazdem. Zastanów się także czy lepiej czujesz się w dużej społeczności czy w mniejszej. Przeanalizuj ilość klas, jaka będzie w danej szkole w przyszłym roku. Przypomnij sobie atmosferą jaka panowała podczas Dni Otwartych, czy któraś szkoła była wyjątkowa? Możesz również brać pod uwagę opinię kolegów, jednak pamiętaj, że TY wybierasz szkołę i to TY masz się w niej dobrze czuć. Spędzisz tam przecież kolejne 3, 4 a może i 5 lat – i nauka ma być inspiracją, przyjemnością w dobrej atmosferze! To jak czujesz się w szkole wpływa na Twój rozwój, na Twoje zadowolenie z życia i przyszłość.

Jeśli zakwalifikujesz się do szkoły w rekrutacji elektronicznej to w sierpniu masz wakacje i możesz swobodnie wypoczywać przed kolejnym ważnym rokiem na Twojej edukacyjnej ścieżce. Jeżeli jednak nie – to jeszcze masz szanse w rekrutacji uzupełniającej, a wakacje musisz organizować sobie pomiędzy terminami określonymi w HARMONOGRAMIE. Jeśli przypilnujesz terminów i przygotujesz się do nich – nie będzie problemów z krótkim wyjazdem.

Aby dobrze ułożyć swoją listę TOP-KLAS, możesz wspomóc się wyszukiwarką klas – po lokalizacji, oszacowanych przybliżonych progach punktowych, czy też przedmiotach rozszerzonych jakie będą realizowane w przyszłym roku. Zapoznaj się z „Algorytmem Elektronicznej Rekrutacji”, który jest opisany na naszym blogu, dodaj do tego swoją ocenę i lista kilku lub kilkunastu szkół będzie gotowa! Do dzieła ?